Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Ziua Pământului, 22 aprilie 2024

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ziua Pământului, 22 aprilie 2024, avertisment ONU, mai sunt 2 ani pana cand clima va deveni foarte foarte calda.

5 iunie 2024, data pana la care toate resursele pamantului pe tot anul 2024 vor fi fost consumate de omenire

https://overshoot.footprintnetwork.org/

Ce e realitatea, se întreaba unii?! Măsurat, cântărit, împărțit...

 

cumpana.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa scrie ziarele ca vom avea aripi ca asa vor evreii si inca niste pocaiti, dar restul LUMII nu credem porcariile biblice ca pe vremuri cu zeci de mii de ani in urma!!!

Dar si atunci, deloc NU este sigur ca s-au intamplat acele nascociri cu care-i indoapa pe credinciosii din toate religiile.  

Eu NU cred NIMIC din toate aceste desperate premonitorii, sa le studieze ei si sa tremure de frica daca au chef, nu dau un fraque pe ei si asa.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, The Unknown said:

Poate sa scrie ziarele ca vom avea ripi ca asa vor evreii si inca niste pocaiti, dar restul LUMII nu credem porcariile biblice ca pe vremuri cu zeci de mii de ani in urma!!!

Dar si atunci, deloc NU este sigur ca s-au intamplat acele nascociri cu care-i indoapa pe credinciosii din toate religiile.  

Eu NU cred NIMIC din toate aceste desperate premonitorii, sa le studieze ei si sa tremure de frica daca au chef, nu dau un fraque pe ei si asa.   

Ecologia confirma! Nu crezi? Păi anul trecut era mai ieftin doamnă!! Totul era mai ieftin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ziare s-a scris cate feluri de zacaminte s-au gasit doar in Arizona, Aur in Ungaria cu o mare caruta, Planeta este inca plin de surprize!!!   

Scumpirile fac parte din Agenda democRATS-ilor sa justifice zrilioanele furate din Bugetul Statului American cu titlul de ajutor de Ukraina sau Jidistan!!! 

Au scumpit carnea si toate alimentele cu care i-a invatat pe Americani, mancarea procesata.   Eu si anul trecut am fost pe Planeta asta, stiu cat costa 

viata in general, achit facturile la timp, platesc taxe si ce mai am de dat.  Intretin si masini, si nepoti, avem noroc cu un obicei in America, la cineva daca

nu mai trebuie ceva intreaba prietenii sau vecinii, cunostintele daca-l vor, pe urma doneaza daca n-a avut succes obiectul.  Ajuta mult la crescut copiii,

nepotii au primit tobogani si alte jucarii mari de gradina de la prieteni ca si multe haine si pantofi nefolositi ca n-au fost cumparati in momentul potrivit. 

Portbagajul meu este pe jumatate plin de haine de copiii ca unde trec si-mi place ceva, cumpar.   Mie-mi aduce fii-mea hainele ei pe care nu le mai vrea.

Sint de moda dar ofer si eu la alte femei sa nu fie rezerva prea mare.  Mai aduc si fostele colege al copiiilor de la facultatile unde au studiat, mai demult

faceam si Garage Sale.  Divorteaza si daca nu mai vor sa vada ceva din trecut in casa,  il duc departe, iar daca se recasatoresc, iar se aduna din doua relatii

marfa de 4 case, si se imparte printre cunostinte ca nu sint lucruri de aruncat.   Cateodata se divorteaza inainte sa fi desfacut toate cadourile de nunta!!!

Dintr-o casa se arunca marfuri pe strada de nervi, cartoane nedesfacute cu marfuri noi din magazine: - set de cratite, de cutite si alte valori.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un discurs nerealist si non empatic, tipic Trump! Topicul e despre ansamblu, nu despre tine si vecini.

 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/22/2024 at 8:00 PM, Avalon73 said:

Ziua Pământului, 22 aprilie 2024, avertisment ONU, mai sunt 2 ani pana cand clima va deveni foarte foarte calda.

5 iunie 2024, data pana la care toate resursele pamantului pe tot anul 2024 vor fi fost consumate de omenire

https://overshoot.footprintnetwork.org/

Ce e realitatea, se întreaba unii?! Măsurat, cântărit, împărțit...

 

cumpana.jpg

Din ce am răsfoit, mi se pare un site interesant, părerea mea. Păcat că ai băgat în final poza aia, care, probabil îi va face pe mulți să nu acceseza site-ul.

Mai exact, Earth Overshoot Day s-ar referi la data la care cererea umanității pentru resurse și servicii ecologice într-un anumit an depășește ceea ce Pământul poate regenera în acel an. Ni se spune că este estimată de Global Footprint Network, o organizație internațională de cercetare care oferă factorilor de decizie un meniu de instrumente pentru a ajuta economia umană să funcționeze în limitele ecologice ale Pământului. Data pentru Earth Overshoot Day 2024 va fi anunțată pe 5 iunie.

O chestie bine spusă, cu care sunt de acord, este: „Trecutul nu ne determină neapărat viitorul. Mai degarbă, alegerile noastre actuale o fac. Prin decizii înțelepte și orientate spre viitor, putem inversa tendințele de consum de resurse naturale, îmbunătățind în același timp calitatea vieții pentru toți oamenii.”

 

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, Vriies said:

Din ce am răsfoit, mi se pare un site interesant, părerea mea. Păcat că ai băgat în final poza aia, care, probabil îi va face pe mulți să nu acceseza site-ul.

Mai exact, Earth Overshoot Day s-ar referi la data la care cererea umanității pentru resurse și servicii ecologice într-un anumit an depășește ceea ce Pământul poate regenera în acel an. Ni se spune că este estimată de Global Footprint Network, o organizație internațională de cercetare care oferă factorilor de decizie un meniu de instrumente pentru a ajuta economia umană să funcționeze în limitele ecologice ale Pământului. Data pentru Earth Overshoot Day 2024 va fi anunțată pe 5 iunie.

O chestie bine spusă, cu care sunt de acord, este: „Trecutul nu ne determină neapărat viitorul. Mai degarbă, alegerile noastre actuale o fac. Prin decizii înțelepte și orientate spre viitor, putem inversa tendințele de consum de resurse naturale, îmbunătățind în același timp calitatea vieții pentru toți oamenii.”

 

Explicatia data e corecta. Insa ma intreb cum poti imbunatati calitatea vietii limitand consumul, asa cum zic ei.

 

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 ricin-cultivare-ingrijire    Ricin 
Afacerea care a devenit profitabilă pentru români: un singur kilogram costă 100 de lei.  Prima dată s-a cultivat în România după Revoluţie ...
 
*iar umblati in balarii??? dupa care revolutie sa razboi, ma intreb ca eu de vreo 65 de ani am cunostinta de cultura Ricinului in Romania, ca si In-ul si Canepa erau pe lista scurta al prioritatilor Agrare!!!*

Romania a fost mereu o tara Agrara, indiferent cat au dezvoltat industriile comunistii in zilele lor gloriose.   Ricinul a fost cultivat intens de cand ma stiu, era vandut majoritatea recoltei Germaniei ca si alte produse agrare si nu numai.   Am avut clasa de Agricultura in scoala, dar era cunostinta comuna ce se cultica si ce nu se poate in acele zone de clima!!! 

Fiecare casa avea o sticla de Ulei de Ricin pentru cazuri medicinale dar nu mai stiu contra ce ca nu ne spuneau totul atunci la copiii minori.  

Ulei de Canepa era pentru Postul Pastelui din cate tin minte ca se punea pe paste fainoase sa nu se lipeasca fiind fara oua dar presarat cu mac macinat si miere de albine naturala si organica s-ar mai spune azi.  Asta era mancarea pentru ziua de Vinerea Mare in Secuime.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×