Sari la conținut
Forum Roportal
fericirea

O bucatica de adevar

Postări Recomandate

Zilele trecute am citit pe un colt ingalbenit de ziar cateva randuri scrise de Paulo Coelho. In ele povestea cum diavolul discuta intr-o zi cu prietenii lui, cand au vazut un om mergand pe drum. L-au urmarit cu privirea si au vazut ca s-a aplecat ca sa ia ceva de jos.

- Ce-a gasit? a intrebat unul dintre ei.

- O bucatica de Adevar, le-a raspuns diavolul.

Prietenii s-au privit foarte ingrijorati. In fond, o bucata de Adevar ii putea salva sufletul acelui om si prin urmare ar fi fost unul mai putin in Iad. Insa diavolul parea foarte linistit, privea fara grija peisajul.

- Nu esti ingrijorat? a intrebat unul dintre prietenii lui. Doar a gasit o bucata de Adevar!

 

- Nu conteaza, a raspuns diavolul. Stii ce va face cu bucatica asta? Ca de obicei, va crea o noua religie. Si in acest fel va reusi sa-i mai indeparteze si pe altii de Adevarul Absolut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt total de acord cu Coelho aici, nu spuen nimeni ca te opresti doar la o bucatica din marele puzzle ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de la un sambure de adevar se poate schimba o lege,iar un om poate avea o revelatie(pur subiectiva de altfe si limitata la mintea lui .care nu poate cuprinde intreaga umanitae) si daca are suficienta influenta si putere de convingere asupra unui grup de oameni ii poate aduce la adevarul sau ,si-i poate indeparta de cel divin.Este o tema de meditatie buna,pentru ca poate avea aplicatii practice in viata de zi cu zi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda ..fericirea este relativa ....vechea pasinue a lui coelho pentru diavol.....nu vezi ca orice am face ..oricat am avea ...odata ce gustam din fructul cunoasterii ramanem marcati ..definitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

referitor la adevar_oare suntem suficienti de intelepti sa-l folosim in asa fel sa nu ne facem rau?Dupa parerea mea un adevar o data aflat nu se stie ce urmari poate avea;depinde pe mainile cui incape si ce face cu acest adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conteaza si sa stii ce sa faci cu adevarul odata ce l-ai gasit...

 

 

Nu conteaza pentru ca atunci cand gasesti adevarul esti ca si mort..distrus ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×